Nowy Jork, Waszyngton, Filadelfia

Nowy Jork, Waszyngton, Filadelfia

Nowy Jork , a może New York

Nowy Jork. Czekała mnie wycieczka do Williamsburg. Brooklińska dzielnica przywitała nas piękną pogodą.

nowy jork Stabrawa Tadeusz dascoinUdajemy się do Domino Park. Stosunkowo to bardzo młody park, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 10 czerwca tego roku. Niestety na lampkę szampana z tej okazji nie udało mi się załapać. Powstał on nad brzegiem cieśniny East River, oddzielającej Brooklyn od serca Nowego Jorku. Stanowi piękną oazę zieleni, z której można podziwiać całą panoramę Manhatanu, nowojorskie drapacze chmur z tej perspektywy wyglądają szczególnie zadziornie.    dominopark stabrawa tadeusz dascoin

Warto odwiedzić to miejsce. Jako ciekawostkę dodam, że powstał on na terenie dawnej rafinerii cukru.

Żałuję, że nie miałem okazji i przede wszystkim czasu, żeby pojawić się tam nocą, wtedy widok jest ponoć jeszcze bardziej imponujący. Około południa tego dnia, a był to dzień  23 sierpnia, dojechaliśmy do Filadelfii.

Z czym się Wam kojarzy Filadelfia?

nowy jork stabrawa tadeusz dascoin

Poza świetnym śmietankowym serkiem? Mnie właśnie z Rockym Balboa. Dlatego też nierozerwalnym punktem wycieczki musiały być słynne schody Rockyego i jego pomnik. stabrawa tadeusz nowy jork dascoin

PO wdrapaniu na schody można odnaleźć odciśnięte stopy pięściarza.  Pamiętacie kto zagrał Rockiego?

Dla każdego za poprawną odpowiedź w komentarzu gratis! 

Zatem Włochy mają schody Hiszpańskie, a USA schody Rockyego J. Po zajściu znalazłem się tuż przy pomniku Waszyngtona i Muzeum Sztuki. Chciałem jeszcze pokusić się zwiedzaniem domu Balboa, ale teren dzielnicy był na mapie oznaczony kolorem czerwonym, co oznaczało, że zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa należało się od tej części dzielnicy trzymać z daleka.

Waszyngton

waszyngton stabrawa tadeusz dascoin Czas gonił, więc po powrocie do samochodu ruszyliśmy dalej w kierunku Waszyngtonu. Tam mieliśmy zaplanowane dwa noclegi. W hotelu poznaliśmy świetne osoby, skąd? A no z Polski! Swój swojego znajdzie. Następny dzień poświęciliśmy na całościowe zwiedzanie Waszyngtonu. A zwiedzać było co. Szkoda, że nie miałem licznika kilometrów, ale mam wrażenie, że zrobiłem ich całkiem sporo. Nazwa stolicy wzięła się nie od kogo innego jak od pierwszego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Jerzego Waszyngtona. W 1970 roku amerykański Kongres ogłosił ustawę, na mocy której założono miasto, będące jednocześnie centrum Dystryktu Kolumbia. Waszyngton jest niezwykle zielonym miastem. Znajduje się na czele rankingów najlepszych amerykańskich miast do życia. Na terenie miasta podtrzymuje się zakaz stawiania wielkich drapaczy chmur. Najwyższy budynek ma 13 pięter.

Miasto pozostaje narodową stolicą sztuki, siedzibą Orkiestry Narodowej, opery, baletu oraz ośrodkiem muzyki i kultury niezależnej. Większość atrakcji Waszyngtonu usytuowana jest na błoniach – The National Mall.

Biały dom

nowy jork stabrawa tadeusz dascoinBiały dom, wygląda jeszcze bardziej imponująco niż na wszystkich filmach. Dlatego jest to obowiązkowy punkt wycieczki. Będąc w mieście nie sposób nie zobaczyć Capitol Hill czy też Pentagonu. Wiedzieliście, że korytarze Pentagonu liczą w sumie 28 kilometrów? Współczuję kiedy sekretarka musi biec z kawą na koniec korytarza, albo gdy zapomniała zabrać dokumenty. Oczywiście trochę sobie żartuje, gdyż wbrew sporej ilości okazuje się, że przebycie z jednej strony na drugą zajmuje tylko 7 minut.

Pozostałe obiekty, które miałem okazje zobaczyć, to oczywiście pomnik Waszyngtona, Instytut Smithsona, który jest największym na świecie, na dodatek bezpłatnym kompleksem, który obejmuje ośrodki edukacyjne, badawcze, a także liczne muzea, dworzec Union State, oraz Narodową Galerię Sztuki, która trochę lat już ma bowiem powstała w 1937 roku i jest własnością rządu. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie Mauzoleum Lincolna. Architektura mauzoleum przypomina klasyczną grecką świątynię, przez co można przez chwilę poczuć się jak np. w Atenach.  Dzień minął bardzo szybko, więc musieliśmy się szykować do dalszej drogi. Nocą wyjechaliśmy do Nashville.

Jak zarobić?  O projektach w jakie realizuje możesz poczytać na stabrawatadeusz.pl, a jeśli nie wiesz nadal jak zacząć, to nic łatwiejszego . Wystarczy, że zadzwonisz lub zostawisz wiadomość.

Tadeusz STabrawa tel. 500 230 100