Syrop klonowy.Welcome to Canada.

Syrop klonowy.Welcome to Canada.

Canada

Ciekawostka: Najwięcej syropu klonowego produkuje się w Kanadzie. I chociaż nie jest on prawie  znany w Polsce to warto wiedzieć, że jest mniej kaloryczny niż miód, nie zawiera żadnych konserwantów i można przechowywać go przez około 18 miesięcy.

kanada tadeusz stabrawa dascoin canada17.08 , czyli nadszedł moment mojego wylotu z Warszawy do Toronto. Wydawać by się mogło że wszystko mam. I tak właśnie myślałem do momentu dotarcia na lotnisko w Warszawie. Podczas odprawy, 2 h  przed planowanym odlotem dowiedziałem się, że…

nie mam wizy do Kanady.

Wchodzi mi to w krew….

A dokładniej dokumentu eTA zezwalającego na wjazd do tego Państwa. Zatem jak się okazało wcześniejsza informacja od kolegi z Kanady, że nie potrzebuję wizy okazała się myląca. Od około dwóch lat dokument ten jest niezbędny do podróży. Taka jest Canada !

Na szczęście na lotnisku istniała opcja złożenia wniosku o uzyskanie eTA. Co prawda kosztowało mnie to 200 zł, zamiast 7$, ale człowiek całe życie się uczy. Uczy, bo równie dobrze mogłem nigdzie nie polecieć.

Na zatwierdzenie wniosku elektronicznego czeka się od kilku minut do nawet 72 h!

Chwała, że mój wniosek przyszedł po paru minutach. Tak więc udało się!

Koniec końców dotarłem na pokład samolotu i mogłem oddać się przyjemności podróży płynącej z komfortu nowego boeinga 787-9.

Sam lot ? Rewelacja. Sporo miejsca na nogi, wygodne fotele i przestrzeń której mogą pozazdrościć inne linie lotnicze.

Toronto

kanada tadeusz stabrawa dascoin canadaWylądowałem bezpiecznie na Lotnisku w Toronto, gdzie czekali na mnie znajomi. Po zapakowaniu się do samochodu po drodze wstąpiliśmy do świetnej knajpy American Pale, gdzie wypiliśmy dobre piwko i zjedliśmy fantastycznego Bizon Burgera.

Dundas Square

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do centrum, a dokładniej na plac Dundas Square.

Charakterystyczną cechą tego placu są liczne fontanny działające w różnych sekwencjach. Ogromne tablice reklamowe rozświetlają wszystko dokoła dając złudne wrażenie, że miasto nie zasypia nigdy. Po tej nocnej przejażdżce przyszedł czas na sen.

W Polsce słońce dopiero wstawało, a u mnie był środek  bo już była godzina 7 czasu polskiego, a w Toronto Canada, 1 w nocy .

Z buta trochę…

Nazajutrz postanowiliśmy trochę pozwiedzać. Przeszliśmy ulicą z parkingu do Dundas Square. Plac zwraca uwagę o czym już wspomniałem wcześniej. Reklam tu naprawdę sporo, jak na Manhattanie.  

Dundas Square pełni funkcję współczesnego forum oraz miejsca na otwarte koncerty.

Kolejnym punktem wycieczki był plac przed ratuszem, tam też natknęliśmy się na charakterystyczny napis Toronto. Dokoła placu roztaczają się stylowe budynki. Potem przeszliśmy przez jedną z większych galerii i naszym oczom ukazała się CN Tower.

Edge Walk

Zakupiłem bilet na Edge Walk, ale tą atrakcję zostawiłem sobie na kolejny dzień.

stabrawa tadeusz dascoin kanada canada

Przemieściliśmy się później do Steam Wisthle, słynnego browaru, gdzie mogłem skosztować świeżutkiego pilsnera. Ciekawy również jest sam browar ulokowany w starej parowozowni pod torontońskim CN Tower.

Zakupić można tu gadżety jak i zwiedzić cały browar z przewodnikiem.

Po dłuższej chwili wyruszyliśmy dalej wzdłuż mariny i doszliśmy do Sugar Beach. Tam spędziliśmy miły wieczór po czym wróciliśmy miło skonani do  mieszkania .

I tak nadszedł kolejny dzień, czyli data w kalendarzu ukazała 19.08. Po odpoczynku ogarnąłem się i około godz. 11 pojechałem do centrum miasta. Najpierw wsiadłem w pociąg, później podróżowałem dwoma liniami metra.

Metro Canada

Sama komunikacja w Toronto nie nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Funkcjonują tylko trzy linie metra, czyli o 1 linie więcej niż w Warszawie. I warto porównać TO !

metro kanada stabrawa tadeusz canada
Metro Toronto

 

                                     vs. 

metro londyn tadeusz stabrawa canda
Metro Londyn

Dojechałem docelowo do stacji Union Station.  Wychodząc ze stacji bezpośrednio znalazłem się w holu, gdzie świetnie było widać jak wkomponowane zostały stare budynki w nową szklaną zabudowę.

W Brookfiled Place znajduje się ogromny sklep z gadżetami drużyny koszykarzy Raptors i hokeja Toronto Maple Leafs. Dzień wcześniej zamówiłem tam koszulkę z moim imieniem i moją ulubioną cyfrą 9.

tadeusz stabrawa toronto kanada dascoin canada

CN Tower

Zrobiłem kilka zdjęć, oglądałem jeszcze parę innych rzeczy, aż w końcu wyszedłem w pobliżu wieży CN Tower. Zanim jednak znalazłem się na samej wieży, skorzystałem z okazji by zobaczyć na własne oczy psią fontannę. Psia fontanna jest bardzo charakterystycznym punktem, znajduje się ona w Berczy Park.

Wokół fontanny i w wodzie umieszczonych jest około 27 figurek psów, z których wszystkie wypluwają wodę i które zapatrzone są w sam szczyt fontanny, na którym znajduje się kość.  

Obok tego znajdują się dwie dłonie, które są symbolem? No właśnie czego? Wiecie coś?

Jeśli masz hipotezę na ten temat, to napisz w komentarzu,  sam nie znalazłem informacji na ten temat. Za najciekawsze info Gratis !!!

Edge Walk

tadeusz stabrawa dascoin kanada canadaMiałem wykupiony bilet na Edge Walk po wieży udałem się w kierunku wieży CN Tower gdzie  o 13 odbyłem krótki kurs, włożyłem odpowiedni strój, pasy bezpieczeństwa i inne zabezpieczenia.Z asekurantem wjechaliśmy windą na sam szczyt – 347 m.

Tam też po odpowiednim zabezpieczeniu wyszedłem  na zewnątrz, tuż przy krawędzi wieży. Zrobiliśmy obchód całego punktu widokowego . Przyjmując różne pozycje, wisząc, odchylając się, pochylając.

Inne wieżowce zdawały się być malutkie przy tej wieży. EdgeWalk Canada stabrawa tadeuszNiezapomniane chwile. Po przechadzce w chmurach wróciłem na ziemię gdzie wpadłem w wir  turystycznej manii kupowania pamiątek.

Wczesnym wieczorem spotkałem się ze znajomymi i wyruszyliśmy w rejs statkiem trzy masztowym. Na statku rozkręciła się świetna impreza, podczas której można było spróbować piwa różnego rodzaju. Super trip. Wcześniej widziałem Toronto z lotu ptaka, teraz miałem okazję z wody.  

Spędziliśmy na statku kilka godzin. Wracając do brzegu udało się nam zobaczyć przepiękny zachód słońca nad Toronto.

tadeusz stabrawa daSCOIN kanada canada

Po rejsie podjechaliśmy jeszcze pod wieżę CN Tower Canada, ponieważ w ramach wcześniejszego biletu mogłem wjechać na najwyżej położone miejsce, czyli 447 m.

Toronto nocą z tej wysokości? Coś wspaniałego.

Przyszedł czas na powrót na mieszkanie, bowiem kolejny dzień czekała mnie podróż na Niagarę.

O Niagarze w kolejnej części. Zapraszam